Efektivní studování

6 tipů, jak se vypořádat se stresem z přijímaček

První důležitou zkoušku, jako jsou přijímačky na střední školu, bezpochyby provází stres a nervozita. Koneckonců výsledky určí, jakým směrem se bude tvoje další studium ubírat. Stres před zkouškou, i když je nepříjemný, je přirozený a nemusí být nutně špatný. Určitá míra stresu je právě tím pomocníkem, který ti pomáhá zkoušku lépe zvládnout a s danou situací se poprat. Motivuje, povzbuzuje a dodává energii. Nadměrný stres však může být protivníkem, kterého je obtížné zmást a eliminovat… stačí však pár triků a je možné ho zkrotit!

Vytvoř si plán

Síla prožívaného stresu do značné míry závisí na nás samotných, konkrétně na tom, jak se na přijímačky připravíme. Díky přípravě studijního plánu si můžeš učivo logicky rozvrhnout, snadno sledovat svůj pokrok a budeš mít pocit, že máš situaci pod kontrolou. Díky plánu bude tvá práce systematická a pravidelná. Nepropadej však panice, pokud se od původního plánu odchýlíš anebo se u nějaké látky zdržíš déle. Pamatuj, že každý den je jiný a resty můžeš dohnat v den, kdy ti to půjde lépe.

Opakování matka moudrosti

Nezapomínej si danou látku jednou za čas připomenout. Skvělým pomocníkem jsou modelové testy nebo přijímačky nanečisto, kde si komplexně celý materiál zopakuješ. Otázky na přijímačkách jsou postaveny na modelových příkladech, což znamená, že se opakuje styl kladených otázek. Proto čím víc příkladu vyřešíš, tím větší sebevědomí získáš a efektivně redukuješ míru stresu.

Odpočívej

Nezapomeň do svého rozvrhu zařadit také volný čas! Najdi si chvilku na sport – tělo tak vytvoří endorfiny, hormony štěstí, které ti dodávají pocit uvolnění. Nezapomeň se setkávat s kamarády – společné chvíle můžete proplétat učením, takže se příjemné spojí s užitečným. Přečti si knihu – čtení je nejen skvělou formou relaxace, ale také skvělým způsobem, jak si obohatit slovní zásobu. Nezapomeň na kvalitní spánek a dobré jídlo!

Neporovnávej se s ostatními

Žáci často pociťují stres před přijímačkami právě proto, že se porovnávají s ostatními spolužáky. Srovnávaní se s ostatními nepomáhá zvládat stres, ba naopak. Je důležité si pamatovat, že každý má své tempo, styl a způsob učení, který mu vyhovuje a je pro něj nejlepší.

Měj dobrou strategii

Strategie a odpovídající příprava jsou téměř stejně důležité jako znalosti daného předmětu. Správné rozvržení pořadí úkolů během přijímaček je často alfou a omegou úspěchu. Je dobré začít tím, co ti jde velice dobře, následně se vrhnout na to obtížnější. Pokud se na něčem zasekneš, neboj se danou úlohu přeskočit a vrátit se k ní později. Mnoha lidem pomůže kvalitní přípravný kurz na střední školy.

Svěř se svým nejbližším

Očekávání okolí může být jedním z faktorů, který stres násobí. Je dobré si promluvit o případných obavách s někým, komu důvěřuješ, ať už je to rodič, kamarád nebo třeba učitel. Možná ti právě oni poradí, jak se stresem vynakládali, když zkoušky skládali a poskytnou potřebnou morální podporu nebo motivaci k učení.

[contact-form-7 404 "Nenalezeno"]

Další zajímavosti

Jak motivovat dítě k učení

Ne všechny děti se s chutí pravidelně pouští do učení. Mnohé z nich domácí úkoly odkládají a následně nespokojeně usedají ke knihám. Možná si kladete otázku, jak školáka co jak nejefektivněji v učení podpořit. Strašení („v životě to nikam nedotáhneš“), moralizování, slibování drahých dárků či placení za dobré známky jsou metody, které se z dlouhodobého hlediska ukazují jako […]

Podání přihlášky na střední školu krok po kroku

Podání přihlášky na střední školu je nedílnou součástí přijímacího řízení. Jednak musí být odevzdána ve stanoveném termínu, jednak musí být vyplněna správně. Dnes se společně podíváme, jak takovou přihlášku jednoduše vyplnit, přičemž se hlavně zaměříme na ty kolonky, které se mohou zdát matoucí nebo nejasné. Jakožto uchazeči o studium na střední škole máte možnost podat […]

Více článků