fbpx
Přihlas se na kurzy TSP a OSP na školní rok 2024/2025.
Efektivní studování

Jak motivovat dítě k učení

Ne všechny děti se s chutí pravidelně pouští do učení. Mnohé z nich domácí úkoly odkládají a následně nespokojeně usedají ke knihám. Možná si kladete otázku, jak školáka co jak nejefektivněji v učení podpořit. Strašení („v životě to nikam nedotáhneš“), moralizování, slibování drahých dárků či placení za dobré známky jsou metody, které se z dlouhodobého hlediska ukazují jako neúčinné. Co lze tedy udělat pro to, aby učení nebylo pro dítě pouze nudnou a úmornou povinností?

Každé dítě je jiné a každému vyhovuje jiný způsob motivace, existuje však několik univerzálních metod. 

  1. To, co pomáhá v mobilizaci, je dobrá organizace času a stabilní rozvrh. Po návratu ze školy, kdy by dítě mělo mít chvilku pro sebe, by měl být vyhrazen čas na domácí úkoly a samostudium. Nejlepší je, když se domácí úkoly dělají ve stanovenou a na tichém a klidném místě, kde se dítě může soustředit a není ničím rozptylováno, třeba zapnutou televizí. Zvláštní pozornost je třeba věnovat počítači, který může odvádět pozornost od učení. Před začátkem mějte připravené všechny knihy a učební pomůcky, aby se práce později nepřerušovala. Je dobré začít s domácími úkoly od nejtěžšího úkolu, dokud je hlava ještě odpočatá. Je také vhodné rozdělit materiál na kratší části a zařadit přestávky. Zejména u malých dětí je to velmi důležité. Průměrné dítě v 1. třídě se dokáže soustředit 15 minut, ve 3. třídě půl hodiny. Přestávku je třeba udělat, když dítě začne mít problémy s pozorností a je unavené. Nejvhodnější doba pro domácí úkoly je od 16 do 18 hodin.
  2. Někdy je velice těžké pustit se do práce. Když je potřeba připravit se na písemku, naučit se nazpaměť básničku, napsat referát a vyřešit několik matematických úloh, je opravdu možné se ztratit a nechat se od učení snadno odradit. Je obtížné se připravit na pololetní test za jeden večer, ale pokud se učení rozloží do delšího časového období tak zjistíte, že k efektivnímu zvládnutí látky stačí studovat jedno nebo dvě témata denně. Totéž platí pro učení se básní nebo čtení knih. Nemá cenu nechávat to na poslední chvíli. Student, který je veden k systematičnosti, si rychle všimne, že učení postupně a po malých dávkách zabere relativně málo času a nevyžaduje příliš mnoho úsilí.
  3. Motivace je také silně ovlivněna pozitivním hodnocením výsledků vlastní práce. Každý má rád, když je oceněn. Nezapomínejme si proto všímat i malých úspěchů dítěte a chvalme ho i za malé pokroky. Neklaďte na dítě přehnané nároky a přizpůsobte svá očekávání jeho schopnostem. Děti mají různé schopnosti učit se, takže ne každý žák musí mít samé jedničky. Důležité je ocenit nejen konečný výsledek práce (např. v podobě známek), ale také samotný fakt, že do procesu učení vložil úsilí. To je důležité zejména u slabších žáků, kteří často nedosahují uspokojivých výsledků i přes velké množství práce a času. Pokud se rodiče soustředí pouze na neúspěchy dítěte, dítě rychle ztratí chuť se učit. Nejlepší je konkrétní pochvala, která poukazuje na pozitivní činnost např. dobře vykonaného domácího úkolu, fantasticky nakresleného obrázku nebo velice chytře vyřešeného matematického příkladu. Kromě toho čas od času neuškodí odměna. Může to být dárek, výlet do kina nebo cokoli jiného – záleží na vašich preferencích. Neměli byste však dítěti platit nebo dávat dárek za každou dobrou známku, protože tyto metody nejsou dlouhodobě účinné.
  4. Každý student si v určitém okamžiku své školní kariéry položí otázku: „Proč se to vlastně všechno učím?“. Pomozme jim vidět přínos jejich znalostí, ukažme jim, jak je propojit s každodenní realitou a jak je využít v praxi, např. dítě se ve škole naučilo vypočítat plochu obdélníku, a tak se ho zeptejte, zda vám pomůže spočítat, kolik metrů koberce, parket apod. potřebujete koupit do pokoje, protože budete mít brzy nový koberec. Takto je bude učení i více bavit. Zde je podpora rodičů nenahraditelná. Už jen projevení zájmu může udělat hodně. Povzbuzujte dítě, aby mluvilo, přemýšlelo a vyjadřovalo vlastní názory.

Častým důvodem učení jsou také přijímací zkoušky na střední školy. Přípravné kurzy na přijímací zkoušky mohou v tomto ohledu výrazně pomoci se zvládnutím nadměrného stresu z příliš obsáhlé látky.

Další zajímavosti

Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita

Studium psychologie: Masarykova univerzita, fakulta sofiálních studií

Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity je mladá a progresivní fakulta s vynikajícími výzkumnými výsledky. Nabízí studium jednooborové psychologie. Donedávna existovala i možnost združeního studia, od roku 2025 však bude možné studovat psychologii pouze samostatně. Úspěšnost přijetí je ±12 %. V tomto článku vás seznámíme s důležitými body, které byste měli vědět o studiu psychologie na […]

Masarykova univerzita, filozofická fakulta

Studium psychologie: Masarykova univerzita, filozofická fakulta

Studium psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity má dlouholetou tradici. Můžete zde studovat jednooborovou psychologii v bakalářském i magisterském stupni nebo pokračovat ve studiu doktorským studiem. Úspěšnost přijetí je ±7 %, ale s námi se můžete na přijímací zkoušky efektivně připravit! V tomto článku vás seznámíme s důležitými body, které byste měli vědět o studiu […]

Více článků