Spustili jsme přihlašování na kurzy psychologie na školní rok 2024/2025!
Studium na VŠ
Studium psychologie
Zajímavosti

Můj první ročník na psychologii FSS MUNI

Přemýšlíte nad studiem psychologie a nevíte na kterou fakultu byste se vydali nejraději? Asi máte spousty otázek, ať už se týkají lokalit univerzit, obtížnosti studia, kolektivu nebo třeba jen toho, kde byste měli začít. Já už to mám za sebou. A tak jsem se rozhodl svůj příběh sepsat. Třeba vám v rozhodování pomůže.

V tomto článku bych vám rád představil Fakultu sociálních studií Masarykovy Univerzity, kde jsem  dokončil první ročník bakalářského studia psychologie. Chci vám povědět také o  předmětech se kterými se během studia setkáte a také vám dát různé rady, které by vám v budoucnu mohly usnadnit studium. Vítejte ve světě psychologie na FSS MUNI.

Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity

Jedná se o velmi mladou a progresivní fakultu, kde se budete cítit jako doma. Neustále zde můžete poznávat nové lidi a navazovat nové vztahy. Žádný z dostupných oborů na fakultě není přelidněný, což vytváří poklidnou a komorní atmosféru. Další výraznou charakteristikou této fakulty je i její výzkumné zaměření, které se poměrně výrazně odráží ve výuce, například oproti dalším katedrám psychologie v ČR se zde klade větší důraz na statistiku. Pokud už víte, že byste se chtěli vydat spíše výzkumnou cestou, FSS MUNI je pro vás zcela jasnou volbou. Výzkumník/vědec ale není jedinou cestou, kterou byste se na této fakultě museli vydat. Stejně tak se nabízí např. zaměření na školní, pracovní nebo klinickou psychologii.

Má cesta na psychologii

Už na gymnáziu jsem přemýšlel, kam půjdu dál, ale nikdy jsem si nebyl příliš jistý, pouze jsem tušil, co mne přibližně zajímá z volitelných seminářů na gymnáziu. Podal jsem si přihlášky na celou řadu oborů, mezi které patřila i psychologie, na kterou jsem se ale jako jedinou bohužel nedostal. A tak jsem šel studovat právo a politologii s mezinárodními vztahy. Jenže jsem brzy zjistil, že to nebylo pro mě to pravé. Proto jsem si raději znovu podal přihlášku na psychologii. Vybral jsem si FSS MUNI, protože se zde píší SCIO testy, se kterými jsem měl zkušenost z minulého roku na právnickou fakultu. Přijímačky jsem pak úspěšně složil. Psychologie opravdu nemusí vyjít napoprvé, vzhledem k tomu, kolik lidí se tam i opakovaně hlásí. Pokud je psychologie opravdu vaším vysněným oborem, nevzdávejte to. Může vám pomoci i speciální přípravný kurz.

Předměty na psychologii FSS MUNI

V prváku vás čeká 11 povinných předmětů, 6 v podzimním semestru a 5 v semestru letním. K povinným předmětům se ještě přidávají předměty povinně volitelné a předměty volitelné, které si každý student může vybrat dle vlastních možností a preferencí. V prvním roce se sice potkáte především s předměty povinnými, ale např. v prvním semestru se můžete těšit na populární povinně volitelný předmět „Sociologie pro nesociology“. Za úspěšně absolvované předměty získáváte kredity, kterých průměrně potřebujete získat kolem 60 ročně, 30 za semestr a 180 za celé bakalářské studium. O ty se vám v prváku postarají především povinné předměty, které společně představují 49 kreditů. Mezi povinné předměty v prvním semestru patří: Uvedení do psychologie, Psychologie osobnosti, Psychologie kognitivních procesů, Základy psychologického výzkumu, Fyziologie člověka a Kulturní antropologie. Ve druhém semestru se můžete těšit na: Vývojovou psychologii I, Psychologii emocí a motivace, Statistickou analýzu dat, Dějiny psychologie a Filozofické základy psychologického poznání. Podívejte se na kompletní studijní plán jednooborové psychologie na FSS MUNI.

Časová náročnost studia

Každý se učí svým tempem, takže vám bohužel nedovedu přesně říct, kolik času vám zabere samostudium. V prvním semestru si však poměrně snadno můžete seskládat rozvrh do tří dnů, takže budete mít prostor na osobní život a případnou brigádu. Vřele doporučuji nechat si prostor i na praxe či dobrovolnickou činnost.

Jelikož zároveň studuji i jiný obor, alespoň okrajově mohu porovnat časovou náročnost psychologie. Na psychologii je poměrně hodně práce během semestru. Čeká vás celá řada výzkumů, seminárek a domácích úkolů. Na druhou stranu je to pak docela výhoda ve zkouškovém období, kdy máte už část práce hotovou a nezbývá vám tolik látky na naučení. Znovu ale zdůrazňuji, že toto může být velmi individuální a nevyplácí se to na začátku studia podcenit.

Sociální vztahy a život na katedře

Na psychologii potkáte celou řadu úžasných, chytrých a zajímavých lidí, se kterými budete následující roky navštěvovat přednášky. Alespoň za sebe bych řekl, že jsem měl velké štěstí na spolužáky, díky kterým se těším i na následující roky studia.

Stejně pozitivně vnímám i vyučující na naší katedře. Nejen že jsou skutečnými a především uznávanými odborníky v oboru, ale zároveň jsou to alespoň z mé zkušenosti i velmi laskaví lidé, kteří se s upřímným zájmem starají o své studenty. Na přednáškách přednášejí s nadšením a o přestávkách se nebrání zvídavým dotazům. Zároveň se většina psychologů na naší katedře podílí na některém z aktuálních výzkumů, což může být obrovskou výhodou pro ty, kteří by se chtěli vydat výzkumnou cestou.

Výzvy a překážky při studiu

I kvůli výzkumnému zaměření fakulty při výuce pracujeme se spoustou vědeckých článků, které jsou samozřejmě v angličtině. Stejně tak většina studijních materiálů je také v angličtině. Je důležité počítat s tím, že neustále budete angličtinu využívat a především v ní budete hodně číst. Osobně si myslím, že na zvládnutí látky stačí úroveň B2.

Další typickou překážkou, se kterou se řada lidí každoročně potýká, je statistika. Jak jsem již zmiňoval v úvodu, FSS MUNI je zaměřená na výzkumnou činnost. Proto máme u nás i dva semestry statistiky, které jsou obecně považovány za velmi obtížné. S dostatečnou přípravou to ale drtivá většina studentů zvládne, takže se opravdu nemusíte ničeho bát. Pokud vás bude psychologie opravdu bavit, žádný z předmětů by neměl být ve výsledku problém, pouze vás to může stát úsilí.

V poslední řadě by vás mohl překvapit přestup ze střední školy na školu vysokou. Není se však čeho bát. Vyučující jsou opravdu moc milí a podporující lidé, což dělá celý přestup mnohem jednodušším. Stejně tak potkáte celou řadu spolužáků, kteří budou sdílet vaše problémy a vy se tak nebudete cítit v novém prostředí úplně sami.

Rady do začátku studia

  • Kredity – standardně vám bude za semestr stačit třicet kreditů. Nezapomeňte, že to pro vás bude první rok na vysoké škole a všechno bude pro vás nové, proto se raději držte doporučeného studijního plánu a nenakládejte si toho na sebe hned zkraje zbytečně moc.
  • Překladač – dalším důležitým pomocníkem při studiu může být právě kvalitní překladač. Osobně vám doporučuji překladač DeepL. Především se hodí na odborné výrazy.
  • Sdílené soubory – látka z určitých předmětů se během jednoho roku příliš nemění, i proto se vyplatí seznámit se staršími spolužáky, kteří vám můžou poskytnout zápisky z přednášek a vy se tak na hodinách můžete soustředit na výklad vyučujícího a třeba si do získaných zápisků už jen budete dopisovat informace.
  • Nebojte se ptát – pokládat přednášejícím otázky nikdy není na škodu. Určitě se nenechte zastrašit plnou přednáškovou místností, přednášející bude naopak potěšen a s radostí odpoví. Zároveň si vás díky tomu lépe zapamatují a vy se tak ve škole budete cítit ještě komfortněji.
  • Seznamujte se – samotné studium psychologie je sice úžasné, ale pokud jste jako já, bez dobrých přátel to taky nepůjde. Nejen že se budete mít s kým potkávat na přednáškách, ale získáte díky tomu mnohem více možností a příležitostí, ke kterým byste se jinak nedostali.

Pevně věřím, že pokud se pro naši fakultu rozhodnete, budete s ní spokojení. Samozřejmě se vaše zkušenosti můžou lišit od těch mých, ale už by vás alespoň nemělo nic překvapit či zaskočit. Přeji vám hodně štěstí s vaší cestou na psychologii. Je to opravdu moc krásný obor, který je radost studovat.

    Kontaktní formulář

    V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat přímo na e-mailu info@edulio.cz nebo pomocí kontaktního formuláře.


    Další zajímavosti

    Cesta za povoláním klinického psychologa

    Většina lidí už někdy zaslechla pojem „klinický psycholog“. Jak se ale klinický psycholog liší od psychologa? Potřebuješ si udělat jasno při výběru toho správného odborníka? Chceš se stát klinickým psychologem? Přečti si, jak na to. Startovní čára – studium na vysoké škole Aby se z člověka stal psycholog, musí nejprve vystudovat tři roky bakalářského a […]

    Více článků