fbpx
Přihlas se na kurzy TSP a OSP na školní rok 2024/2025.
Efektivní studování
Studium na VŠ
Studium psychologie

8 tipů pro úspěšné studium psychologie

Přijali tě ke studiu psychologie do Brna, Olomouce nebo snad do Prahy? Můžeš mít smíšené pocity – strach z neznámého a zároveň nadšení z nového studia. O prvním ročníku na FSS si můžeš přečíst v našem článku Můj první rok na FSS MUNI. Jak se obecně připravit a začít studium úspěšně?

1. Nevynechej úvodní hodiny

Zúčastni se úvodních hodin a dávej pozor, co všechno musíš udělat, abys úspěšně splnil předmět. Každý vyučující má jiné požadavky a různé předměty jsou různě náročné.

Přednášky bývají nepovinné, je ale dobré se s vyučujícím a jeho požadavky seznámit hned na začátku semestru. Není nic horšího než před zápočtem nebo zkouškou zjistit, že se k němu vůbec nedostaneš, protože jsi zanedbal povinnosti s ukončením předmětu spojené.

2. Seznam se se spolužáky

Jeď na seznamovák, kde poznáš své spolužáky a začátek studia tak pro tebe bude snazší. Nevyhýbej se sociálním interakcím. Pokud s nimi máš problém a jsi spíše introvert, vyhledej si alespoň facebookové skupiny nebo skupinové chaty týkající se studia na tvé fakultě.

Společně se vše lépe táhne, ve skupinách si můžete sdílet tipy a nápady, poskytovat materiály ke studiu a také sbírat tipy od starších studentů.

3. Study buddy ke studiu se vždy hodí

Najdi si své study buddies, se kterými můžeš sdílet všechno ohledně studia – být v tom společně je velká úleva! Nemusíš tlačit na vytvoření takové studentské skupiny hned, v průběhu prvních přednášek a seminářů se více takových skupin vytvoří samo.

4. Nebuď na to sám/sama

Neboj se požádat o pomoc nebo o radu své vyučující, nabízejí konzultační hodiny, při kterých jsou tam pro tebe. Nestyď se, že něco nevíš nebo se v něčem neorientuješ.

Mnoho škol a kateder psychologie má také i své studentské spolky, díky kterým se můžeš lépe zapojit do studijních aktivit. Dobrý nápad je také sledovat kategrový instagram nebo facebook – tam zjistíš také mnoho zajímavých tipů a rychleji se zorientuješ v životě fakulty.

5. Nezapomínej na self care

Mysli na sebe – studium vysoké školy je náročné, proto o sebe nezapomínej pečovat. Najdi si čas na fyzickou aktivitu, dopřej si spánek a nezapomeň se i bavit.

Během studia budeš hodně sedět, je dobré najít si kompenzační cvičení, které uleví zádům. I kdyby to měla být jen krátká procházka, mozku ulevíš. Již po 20 minutách pohybu se totiž významně regeneruje a učení i soustředění pak bude hračka.

Věnuj čas i svým koníčkům – maluješ, hraješ na hudební nástroj, šiješ nebo vaříš? Především v průběhu zkouškového období pro tebe může být koníček skvělou relaxační technikou. Jen pozor, aby se z něj nestal pomocník prokrastinace.

6. Každý se učí jinak

Najdi si způsob učení, který tobě vyhovuje nejvíc. Někdo se učí průběžně, někdo dva dny před zkouškou. To, co sedí tobě, nemusí druhému. Každý má jiné tempo.

Promysli, co ti v průběhu střední školy pomáhalo si dobře a rychle zapamatovat náročné učivo. Někomu pomáhá si dělat zápisky a barevně označovat důležité informace, někdo jiný si raději materiály vytiskne. Mohou ti pomoci i myšlenkové mapy. Vyhovuje ti přeříkávání učiva? Spoj učení s procházkou a při chůzi si opakuj důležité informace. Pokud si nejlépe pamatuješ informace na základě poslechu, najdi si zajímavé psychologické podcasty a navštěvuj přednášky.

7. Time management je důležitý

Plánuj si svůj čas – vytvoř si rozvrh, který ti pomůže efektivně rozložit čas mezi přednášky, semináře, učení a odpočinek. Udělej si radost a pořiď si kásný diář nebo si stáhni propracovanou aplikaci, která ti s organizací času pomůže.

Měj od sebe realistická očekávání a nepřetěžuj se. Vyhoření se napravuje velmi těžko, je lepší se mu vyvarovat úplně. Pokus se vytvořit roznováhu mezi volným časem a studiem. Zeptej se třeba starších spolužáků na to, kolik času jim zabrala příprava na jednotlivé předměty.

8. Ne všecho vyjde napoprvé

Nebuď na sebe příliš tvrdý, chyby a neúspěchy jsou součástí procesu učení. Pokud se ti něco nepovede, neuděláš zkoušku, nezapomeň, že to není ostuda.

Na každou zkoušku i zápočet máš z pravidla více pokusů. Můžeš ji obvykle opakovat i v dalším roce. Není dobrý nápad ke studiu přistupovat příliš laxně, ale také nezapomeň, že se svět nezhroutí, pokud se něco nepodaří hned napoprvé.

    Přemýšlíš o našich kurzech?

    Potřebuješ s něčím poradit?
    Vyplň kontaktní formulář a my se ti ozveme.




    Případně nás můžeš kontaktovat přímo na e-mailu info@edulio.cz

    Další zajímavosti

    Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita

    Studium psychologie: Masarykova univerzita, fakulta sofiálních studií

    Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity je mladá a progresivní fakulta s vynikajícími výzkumnými výsledky. Nabízí studium jednooborové psychologie. Donedávna existovala i možnost združeního studia, od roku 2025 však bude možné studovat psychologii pouze samostatně. Úspěšnost přijetí je ±12 %. V tomto článku vás seznámíme s důležitými body, které byste měli vědět o studiu psychologie na […]

    Masarykova univerzita, filozofická fakulta

    Studium psychologie: Masarykova univerzita, filozofická fakulta

    Studium psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity má dlouholetou tradici. Můžete zde studovat jednooborovou psychologii v bakalářském i magisterském stupni nebo pokračovat ve studiu doktorským studiem. Úspěšnost přijetí je ±7 %, ale s námi se můžete na přijímací zkoušky efektivně připravit! V tomto článku vás seznámíme s důležitými body, které byste měli vědět o studiu […]

    Více článků