fbpx
Studium psychologie
Zajímavosti

Kdo je forenzní psycholog?

Upršený listopadový podvečer, mlha, zvuky sirén a vysílaček. Před pár minutami na tomto místě došlo k brutálnímu násilí. Panuje zde tísnivá atmosféra. Jako by to, co se stalo, bylo cítit ve vzduchu. Přijíždí auto a z něj vystupuje žena ve středních letech – forenzní psycholožka.

Pro někoho tato představa může znít děsivě, jiné ale kariéra ve forenzní psychologii láká. Forenzní psychologové jsou nepostradatelnou profesí při výkonu spravedlnosti. V tomto článku přinášíme návod, jak se stát forenzním psychologem.

Forenzní psychologie je aplikovaná psychologická disciplína, která využívá psychologické poznatky v rámci právního systému. Právní systém je složitý, proto není jen jedna profese forenzního psychologa, je jich hned několik – soudní znalectví, policejní psychologie, vězeňská psychologie nebo výzkum. Pojďme se na tyto profese podívat více do hloubky.

Tip: Prvním krokem k profesi forenzního psychologa je úspěšné zvládnutí náročných přijímaček na psychologii. Připrav se na ně s námi!

Soudní znalec

Existuje řada soudních znalců v různých oborech. Velmi důležitým oborem je právě psychologie. Soudní znalci v oboru psychologie vyhotovují znalecké posudky, které se mohou týkat například osobnosti a motivace pachatele nebo rozvržení péče o dítě po rozvodu. Tyto posudky jsou pak jedním z důkazů v rámci dokazování, na základě kterých soud rozhoduje ve věci, o které se řízení vede.

Psychologie je velmi široký znalecký obor, znalci psychologové se proto zaměřují na dílčí odvětví psychologie – klinická psychologie, dětská klinická psychologie a neklinická psychologie. Neklinická psychologie se dále dělí na dílčí specializace – například psychologie práce nebo psychologie dítěte, rodiny a výchovy.

Znalectví vyžaduje velké množství znalostí a zkušeností, na dráhu soudního znalce se psycholog nemůže vydat hned po škole. Aby se z psychologa stal znalec, musí mít obvykle pětiletou praxi v oboru a složit zkoušku.

Policejní psycholog

Věděli jste, že v České republice působí několik desítek policejních psychologů? Profese policejního psychologa v sobě propojuje profesi psychologa i policisty. Policejní psychologové vstupují do služebního poměru u policie, takže musí splňovat například přísné fyzické nároky kladené na policisty a zároveň musí mít vystudovanou psychologii na vysoké škole.

Pracovní náplň policejního psychologa je široká. Podílí se na výběru vhodných uchazečů o zaměstnání u policie a poskytuje psychickou podporu policistům. Pomáhá při vyšetřování trestných činů, může se podílet na vyjednávání a také poskytuje psychologickou podporu traumatizovaným obětem.

Vězeňský psycholog

Hlavní náplní práce vězeňského psychologa je práce s vězni, kterým psychologové pomáhají s adaptací na vězeňské prostředí a psychologickými intervencemi snižují pravděpodobnost, že budou dále po výkonu trestu páchat trestnou činnost. Mimo to poskytují podporu také zaměstnancům. Speciálně vzdělaní vězeňští psychologové se také podílí na psychologickém hodnocení způsobilosti zaměstnanců vězeňské služby.

Výzkumník

Většina lidí si nejspíš pod pojmem forenzní psychologie nepředstaví výzkum. Byla by chyba, kdybychom si mysleli, že výzkum je nudná rutinní práce někde v kanceláři. Výzkumníci ve forenzní psychologii často pracují v terénu v přímém kontaktu s pachateli nebo oběťmi. Poznatky z forenzního výzkumu jsou velmi využitelné v praxi a mají přímý dopad na zlepšování právního systému. Jaké způsoby vyslýchání svědků jsou nejpřesnější? Jaké terapeutické programy snižují pravděpodobnost, že odsouzený bude opět páchat trestnou činnost? Právě na tyto otázky nám odpovídá psychologický výzkum.

Do výzkumu je možné se zapojit už během studia na vysoké škole. Pořádná výzkumná práce pak obvykle začíná po absolvování magisterského studia. Většina výzkumníků pokračuje doktorským studiem psychologie, které je vědecky zaměřené. Doktorští studenti se podílí na výzkumu a na výuce na vysoké škole. Po absolvování doktorského studia mohou pokračovat v akademické kariéře.

Další zajímavosti

Chci být psycholog, která střední škola je nejlepší?

Povolání psychologa je sen mnoha studentů. Uchazeči o studium psychologie se nás často ptají, která střední škola je nejlépe připraví na kariéru psychologa. V tomto článku se na to podíváme. Aby se z člověka stal psycholog, musí vystudovat nejprve bakalářské a následně magisterské studium psychologie na vysoké škole. Podmínkou pro přijetí na vysokou školu je […]

Více článků