Přijímací zkoušky na VŠ
Studium psychologie
Zajímavosti

Jak se dostat na psychologii na FSS MUNI bez přijímaček?

Jediná fakulta, která nabízí obor psychologie bez přijímaček je Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Dříve byly podmínky pro přijetí bez přijímaček širší, od následujícího akademického roku se ale výrazně zpřísnily. Přesto ale jedna možnost zůstává. Na přijímačky nebudeš muset, pokud se umístíš do třetího místa v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti.

Středoškolská odborná činnost

Jedná se o soutěž vědeckých prací, které pod vedením někoho zkušenějšího vytvoří studenti středních škol. Probojovat se do celostátního kola vůbec není snadné, i kdyby to ale nevyšlo, bude to skvělá zkušenost! Navíc SOČ na psychologické téma ocení komise při ústních pohovorech, které jsou součástí přijímacího řízení na některé z fakult. Účastnit se mohou studenti středních škol do předmaturitního ročníku včetně, aby se jejich případný úspěch bral v potaz při přijímačkách.

Práci v rámci SOČ lze psát z různých oborů, pro upuštění od přijímaček bude na katedru psychologie na FSS uznáváno jen pět oborů. Prací z psychologie ale jistě nic nepokazíš. Konkrétní obory i všechna ostatní kritéria budou během podzimu 2023 zveřejněny na webu fakulty.

Jak napsat dobrou práci

Zeptal jsem se starší spolužačky Silvie, jak napsat kvalitní práci. Je studentkou navazujícího magisterského studia psychologie a ze střední školy má zkušenost se SOČ na psychologické téma.

„SOČ je dobrá zkušenost a zpětně jsem ráda, že jsem ji psala, i když mě to stálo spoustu práce po večerech a celé vánoční prázdniny. Doporučuji věnovat dostatek pozornosti výběru vedoucího práce. Je důležité, aby to byl odborník z oboru a zároveň vám vysvětlil, jak celý výzkum zpracovat, pro středoškoláka je to totiž opravdu náročný úkol. Taky bych radila dělat spíš kvantitativní výzkum než kvalitativní. A mou hlavní radou je nespoléhat při přijímačkách jen na SOČku, nedá se totiž dopředu odhadnout, jak se vám s ní podaří prorazit. Hodně to záleží i na konkrétních lidech v komisích“, říká Silvie.

Jdi do toho, SOČ je skvělá zkušenost

Pokud studuješ v nižším ročníku na střední škole a už teď sníš o studiu psychologie, určitě doporučuji pustit se do tvorby práce v rámci SOČ. Získáš skvělé zkušenosti a v budoucnu se ti to může hodit u přijímaček. I kdyby ti nevyšlo přijetí jen na základě SOČ, můžeš za ni získat body navíc. Při ústních pohovorech na některé katedry se předkládá seznam praxí. Kromě potvrzení o vedení dětských táborů nebo třeba dobrovolnictví v neziskové organizaci studenti často přináší i seminární práce na psychologické téma. Ještě lépe zapůsobí ukázat komisi SOČku, která je oproti běžné seminární práci propracovanější. Samozřejmě na komisi zapůsobí, pokud byla oceněna v některém kole.


Pokud letos maturuješ, nebo už máš maturitu za sebou a SOČ už se účastnit nemůžeš, nezoufej. S náročnými přijímačkami na psychologii ti pomohou naše přípravné kurzy. Nabízíme balíčky připravené na míru jednotlivým fakultám psychologie, které přesně odpovídají danému přijímacímu řízení.

  Kontaktní formulář

  V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat přímo na e-mailu info@edulio.cz nebo pomocí kontaktního formuláře.

  Další zajímavosti

  Jak udělat test ZSV od Scio? Rady od studentů s percentilem nad 90

  Pokud tě od vysněné výšky dělí dobrý výsledek v testu ZSV od Scio, jsi tady správně. Poradíme ti, jakou strategii zvolit, kdy se vyplatí tipovat a které okruhy bývají v testu, ale na střední je většinou neprobíráte. V článku najdeš rady od studentů, kteří měli percentil nad 90 a dostali se díky tomu na žádané […]

  Jak se dostat na psychologii na FSS MUNI bez přijímaček?

  Jediná fakulta, která nabízí obor psychologie bez přijímaček je Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Dříve byly podmínky pro přijetí bez přijímaček širší, od následujícího akademického roku se ale výrazně zpřísnily. Přesto ale jedna možnost zůstává. Na přijímačky nebudeš muset, pokud se umístíš do třetího místa v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti. Středoškolská odborná […]

  Více článků