fbpx
Přihlas se na kurzy TSP a OSP na školní rok 2025.
Efektivní studování
Přijímací zkoušky na VŠ

Jak udělat test ZSV od Scio? Rady od studentů s percentilem nad 90

Pokud tě od vysněné výšky dělí dobrý výsledek v testu ZSV od Scio, jsi tady správně. Poradíme ti, jakou strategii zvolit, kdy se vyplatí tipovat a které okruhy bývají v testu, ale na střední je většinou neprobíráte. V článku najdeš rady od studentů, kteří měli percentil nad 90 a dostali se díky tomu na žádané obory, jako je psychologie nebo právo.

Jak test ZSV vypadá

Test základů společenských věd se skládá ze 3 částí:

  1. Člověk a společnost 
  • 7 otázek z psychologie
  • 7 otázek ze sociologie
  • 6 otázek z filozofie
  1. Stát a právo
  • 6 otázek z historie, státovědy a právního vývoje
  • 8 otázek z práva, např. smlouvy, společnosti
  • 6 otázek z ústavní oblasti
  1. Hospodářství a svět
  • 6 otázek z evropské integrace
  • 8 otázek z moderních dějin od roku 1848 do současnosti s důrazem na české a světové dějiny v kontextu mezinárodních vztahů
  • 6 otázek z ekonomie

V testu je celkem 60 otázek, pro každou část 20. Mezi otázkami i jednotlivými oddíly můžeš libovolně přeskakovat a zpětně se k nim vracet.

Studentům obvykle dělá největší problém oddíl Stát a právo. „Pokud na některé otázky neznáš odpověď, není to žádná hrůza. Problém s druhou částí budou mít pravděpodobně i ostatní. Když dobře zvládneš další části, můžeš mít pořád dobrý percentil, říká Ondřej Zbejval, který v testu ZSV získal percentil 93. Díky tomu se dostal na psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Ondřej v současnosti učí psychologii v přípravných kurzech Edulio.

Rozhodně se podívej, jak vypadaly Scio testy ZSV z minulých let. Zjistíš, jak bývají formulované otázky a celý test si doma vyzkoušíš nanečisto. Rovnou si nastav stopky na 60 minut, ať co nejvíc simuluješ reálný test.

Kdy se testy ZSV konají

Společnost Scio pořádá testy ZSV vždy v zimě a na jaře. Zpravidla vypisuje sedm termínů. Vybereš si, kterého se zúčastníš – test ZSV můžeš dělat víckrát a počítá se ti nejlepší výsledek. Maximální počet pokusů není stanovený, takže teoreticky můžeš přijít na všechny. 

Některé fakulty si určují termíny, ze kterých výsledky započítávají. Zjisti si, jak je na tom tvoje škola, ať se na některé termíny nehlásíš zbytečně.

Na výběr máš mezi prezenční a online variantou testu.

Pokud se rozhodneš pro online, musíš mít po celou dobu testu zapnutou webkameru a mikrofon. Test se nahrává a záznam slouží pro ověření, jestli bylo při testu všechno podle pravidel. Několik dní před testem tě čeká zkouška techniky, při které si ověříš, že vše funguje.

Když si zvolíš klasickou prezenční variantu, přijedeš na nejbližší místo, kde se zkoušky konají. Na místě dostaneš papíry se zadáním a záznamový arch. Zadání ti zůstane a můžeš do něho libovolně čmárat a psát si poznámky.

Cena testů se liší podle formy. Jeden online test ZSV stojí 650 Kč, prezenční 790 Kč.

Percentily u Scio testů ZSV

Tvým cílem je získat co nejvyšší percentil. Ten udává, jak si stojíš v porovnání s ostatními, kteří test ZSV také dělali.

Pokud máš percentil 90, znamená to, že jsi lepší než 90 % ostatních řešitelů. Maximální percentil je 100, minimální 0.

Společnost Scio uvádí, že pokud správně odpovíš na polovinu otázek, dosáhneš průměrného výsledku, tedy percentilu kolem 50.

Dobrá zpráva je, že nepotřebuješ odpovědět správně na všechny otázky. Potřebuješ „pouze“ lepší výsledek než ostatní, kteří se hlásí na stejnou výšku. Případně dosáhnout minimální hranice, kterou si daná fakulta stanovila.

Za každou ze tří částí testu můžeš získat 20 bodů. Například v únoru 2023 měl nejúspěšnější řešitel části Společnost a jedinec celkem 19 bodů a získal percentil 100. Na percentil 90 z první části stačilo v tomto termínu 15 bodů.  V dubnu 2023 na percentil 99 stačilo 16 bodů.

Ještě detailnější představu získáš z přepočtových tabulek. Z nich třeba zjistíš, že rozhodují i zlomky bodů. „⅓ bodu dělá zpravidla rozdíl 3 percentily,“ říká lektor přípravných kurzů v Edulio Jerguš Dovala.

Z každé části zkoušky se ti vypočítá samostatný percentil – takže dostaneš tři různé percentily. Pokud tvoje fakulta požaduje zkoušku ze ZSV, zpravidla dává všem oddílům stejnou váhu. V tom případě záleží na tvém průměrném percentilu.

Výpočet průměrného percentilu

Ukážeme si ho na příkladu našeho lektora Jerguše Dovaly. Když se sám hlásil na vysokou, z testu ZSV měl tyto výsledky:

  • Společnost a jedinec – percentil 100,
  • Stát a právo – percentil 95,
  • Hospodářství a svět – percentil 95.

(100 + 95 + 95) / 3 = 96,67 (jeho průměrný percentil)

Díky tomuto výsledku si mohl vybrat, jestli půjde na psychologii, nebo na práva, protože ho přijali na oba obory.

TIP: Vždy si pročti podmínky školy, na kterou se hlásíš. Občas některá z nich dává větší váhu konkrétnímu oddílu testu a na průměrném percentilu pak tolik nezáleží.

Vítězná strategie: pomůže čmárání

Teď už víš, co tě v testu zhruba čeká a podíváme se, jak ho co nejefektivněji vyplnit.

Nejdřív si ho celý projdi a odpověz na otázky, které víš. Do papíru se zadáním si zvolenou odpověď označ třeba fajfkou. 

U otázek, na které neznáš odpověď, se napoprvé moc nezdržuj. Hrozí, že se na nich zbytečně zasekneš a nestihneš zbytek testu. Pokud si u některé otázky váháš, možnosti, mezi kterými přemýšlíš, si označ tečkou a celou otázku otazníkem. Tyhle poznámky ti výrazně urychlí druhý průchod testem.

Když narazíš na otázku a odpověď vůbec nevíš, udělej si u ní křížek. Ten označuje, že na danou otázku vůbec nechceš (ani později) odpovídat. Tipování se totiž většinou nevyplácí (viz níže).

Někdy je zadání otázky delší. Klidně si do něj podtrhávej, pomůže ti to s orientací.

V testu se také můžeš setkat se zadáním, ke kterému se pojí hned několik následujících otázek. Nejdřív si přečti všechny navazující otázky a pak se teprve zabývej zadáním (často může mít podobu úryvku textu). Díky tomu už víš, co se po tobě dál chce a při čtení textu se rovnou soustředíš na hledání konkrétních odpovědí.

Vyplatí se v testech ZSV od Scio tipovat?

Odpověď je jasná – ve většině případů ne.

Vždy máš u otázky čtyři možné odpovědi A, B, C, D. Správná je pouze jedna. Pokud vůbec netušíš, otázku přeskoč.

Za nezodpovězenou otázku dostaneš nula bodů. Jenže za chybnou odpověď přijdeš o ⅓ bodu. Pokud celý test jen natipuješ a netrefíš správné odpovědi, můžeš se s počtem bodů dostat i do mínusu. 

„Tipovat se vyplatí pouze v případě, že jsi dvě možnosti vyloučil a zbyly ti pouze dvě. Tam už máš 50% šanci, že se trefíš a tip se vyplatí,“ radí Jerguš Dovala.

Práce s časovým limitem u testu ZSV

Na 60 otázek máš 60 minut. V pomyslném prvním kole se tedy každé otázce věnuj méně než minutu. V druhém kole se zaměř na otázky, u kterých máš otazník.

Zároveň si stále hlídej čas. Posledních 5 minut si nech na vyplnění záznamového archu. Do něj přepiš správné odpovědi.

Pečlivě zkontroluj, ke které otázce vyplňuješ odpověď. „Jeden můj bývalý student měl hodně nízký percentil. Bylo to jen kvůli tomu, že se přehlédl a v záznamovém archu uváděl správné odpovědi ale ke špatným otázkám,“ říká lektorka Tereza Večeřová Bůžková z Edulia.

Jak na výběr správné odpovědi

Nejčastějším typem otázky v testu ZSV je přiřazování. „V textu je například popsaná resocializace a v odpovědích vybíráš z akulturace, enkulturace, resocializace a socializace. Nenech se vystresovat, když na první dobrou neznáš odpověď. Často pomůže vylučovací metoda. Vyškrtej si varianty, které to určitě nejsou,“ doporučuje Tereza Večeřová Bůžková.

Ondřej Zbejval rovnou přidává další tip: „Když jsem se připravoval na zkoušky, procházel jsem si cvičné testy a dohledával si i význam špatných odpovědí. Často se mi stávalo, že pak byly použity v dalším testu a figurovaly v otázkách typu Co znamená tento pojem.“

Co se na střední v ZSV neprobírá, ale bývá to v testu

Pokud studuješ na obchodce, ekonomce nebo odborné střední, ZSV ze školy ti nestačí. U zkoušek budou i okruhy, které jste nebrali.

Jestli chodíš na gympl a hlásíš se na méně žádanou vysokou, můžou ti školní znalosti ZSV u testu stačit. „Ale když chceš studovat práva nebo třeba psychologii a potřebuješ percentil nad osmdesát, ideálně nad devadesát, příprava z běžného gymplu ti nebude stačit,“ říká Jerguš Dovala.

Velký problém dělají studentům filozofické texty. V testu máš třeba úryvek z díla Friedricha Nietzscheho. Tomu musíš porozumět a na základě úryvku odpovědět na otázky. 

Poměrně náročné je i právo, protože se v testu často objevují právní problémy, které máš vyřešit. Studentům chybí i hlubší pochopení fungování mezinárodních organizací, jako je EU, NATO nebo OSN.

Z oblasti ekonomie obvykle dělají problémy posuny křivek nabídky a poptávky.

Taky je důležitá znalost moderní historie a její propojení se ZSV. „Výuka dějepisu na střední často končí druhou světovou. Někde ještě stihnou zmínit sametovou revoluci a rozpad Sovětského svazu,“ říká Tereza Večeřová Bůžková.

Ale tohle nestačí. V testu se objevují třeba otázky na moderní dějiny Izraele, karibskou krizi nebo jiné důležité události moderních dějin.

Příprava na Scio testy ZSV

Přípravu na přijímačky nepodceň. Naprostým minimem je, že si stáhneš testy ZSV v pdf a zkusíš je v časovém limitu vyplnit.

Čím vyšší percentil potřebuješ, tím důkladnější by příprava měla být. „Je dobré znát strategii pro úspěšné vyplnění testu. Nicméně znalosti jsou důležitější než strategie,“ říká Jerguš Dovala. Pokud je totiž nemáš, ani dobrá strategie ti nepomůže.

Přípravný kurz k Scio testu ZSV

S doplněním znalostí ti pomůžeme v online nebo prezenčních přípravných kurzech Edulio. Lekce jsou od listopadu do února a lektoři s tebou projdou všechny okruhy, které se v testech ZSV objevují.

Hodně trénujeme aplikaci znalostí a další problémové oblasti. „Často se setkávám s tím, že středoškoláci mají nabiflované různé definice, ale neumí je aplikovat. Obvykle je to proto, že ve škole pracovali pouze s učebnicí, případně s tím, co jim řekl učitel. Ale nejsou zvyklí pracovat s primární literaturou, v tomto případě konkrétně s originály filozofických textů,“ říká Tereza Bůžková.

Pokud tě tedy čeká test základů společenských věd, přihlas se na kurz zaměřený přímo na ZSV

Přípravný kurz psychologie

Jestli tě čekají přijímačky na psychologii, kromě ZSV musíš mít zmáknutou i biologii nebo studijní předpoklady. Všechny potřebné okruhy obsahují naše přípravné kurzy psychologie

Dělí se podle toho, jestli chceš studovat na UK, MUNI, UPOL nebo jinde. Pokud se pro jistotu hlásíš na víc škol, vyber si komplexní kurz, který pokrývá všechny psychologie v republice.

TIP: Taky si stáhni náš ebook Jak se dostat na psychologii. Studenti, kteří už psychologii studují, ti poradí, v čem se liší jednotlivé fakulty a jak si vybrat tu pravou.

Začni s přípravou

Podívej se na přípravné kurzy a chyť jedno z volných míst.

PS: Máš kámoše, kteří budou taky dělat ZSV? Pomoz jim a sdílej tenhle návod.

    Kontaktní formulář

    V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat přímo na e-mailu info@edulio.cz nebo pomocí kontaktního formuláře.

    Další zajímavosti

    Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita

    Studium psychologie: Masarykova univerzita, fakulta sofiálních studií

    Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity je mladá a progresivní fakulta s vynikajícími výzkumnými výsledky. Nabízí studium jednooborové psychologie. Donedávna existovala i možnost združeního studia, od roku 2025 však bude možné studovat psychologii pouze samostatně. Úspěšnost přijetí je ±12 %. V tomto článku vás seznámíme s důležitými body, které byste měli vědět o studiu psychologie na […]

    Masarykova univerzita, filozofická fakulta

    Studium psychologie: Masarykova univerzita, filozofická fakulta

    Studium psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity má dlouholetou tradici. Můžete zde studovat jednooborovou psychologii v bakalářském i magisterském stupni nebo pokračovat ve studiu doktorským studiem. Úspěšnost přijetí je ±7 %, ale s námi se můžete na přijímací zkoušky efektivně připravit! V tomto článku vás seznámíme s důležitými body, které byste měli vědět o studiu […]

    Více článků