fbpx

Jak a kdy podávat přihlášku na SŠ

Pokračovat

Hledáte střední školu pro své dítě, ale tápete v podání přihlášek a celém procesu přijímacího řízení? Připravili jsme pro vás všechny důležité informace na jednom místě – od výběru školy až po přípravu na přijímačky.

Důležité termíny a podání přihlášek

Pojďme si společně projít všechny důležité termíny. Přihlášky na střední školy se podávají v termínu od 1. do 20. února 2025. Platí to pro všechny obory, včetně těch s talentovou zkouškou. Jednotné přijímací zkoušky (JPZ), které jsou povinné pro všechny studenty 9. tříd hlásících se na SŠ, proběhnou ve dvou termínech. Pro čtyřleté obory a nástavbové studium ve dnech 11. a 14. dubna 2025, pro víceletá gymnázia 15. a 16. dubna 2025. Pokud se vaše dítě nebude moct v těchto termínech zúčastnit, jsou stanovené náhradní termíny ve dnech 29. a 30. dubna 2025

S těmito termíny v diáři máte jistotu, že na nic nezapomenete a vše proběhne bez problému.

Počet přihlášek a jejich prioritizace

Můžete podat až tři přihlášky na různé obory bez talentové zkoušky, které je nutné seřadit podle priority. Na první místo dejte nejvíce žádaný obor, kam chcete, aby bylo dítě přijato. Na druhé místo obor, kam nastoupí, pokud se nedostane na první. A jako poslední variantu dejte obor, pokud dítě nebude přijato na první ani druhý. Toto pořadí je velmi důležité pro určení, na jakou školu bude vaše dítě přijato. 

Pořadí škol a oborů můžete změnit pouze do 20. února 2025 a to tak, že vezmete zpět původní přihlášku a podáte novou, ve které uvedete upravené pořadí.

Podávání přihlášek nikdy nebylo jednodušší

Pokud máte elektronickou identitu, podání přihlášky na střední školu nikdy nebylo jednodušší. V systému DiPSy můžete vše vyřídit online – stačí se přihlásit, vybrat dítě, které chcete přihlásit, a zadat až tři obory v pořadí dle priority. Díky propojení s registrem obyvatel nemusíte vyplňovat základní údaje znovu. Následně nahrajete požadované dokumenty, potvrdíte a odešlete přihlášku, přičemž obdržíte potvrzení e-mailem. Navíc uvidíte výsledky přijímacích zkoušek přímo v systému. 

Nemáte elektronickou identitu? Nevadí, i tak můžete vyplnit přihlášku online nebo v papírové formě. V online systému jednoduše zadáte všechny údaje ručně, vyberete až tři obory v pořadí dle priority, nahrajete požadované dokumenty a potvrdíte odeslání. Na e-mail vám dorazí výpis přihlášky, který vytisknete, podepíšete a doručíte na každou vybranou školu. 

Pokud dáváte přednost klasické papírové formě, vyplňte listinnou přihlášku, uveďte obory v pořadí dle priority a ke každé přihlášce přiložte požadované dokumenty. Přihlášky následně doručte osobně nebo poštou do škol, kam se dítě hlásí. 

Přijímací zkoušky

Jednotná přijímací zkouška se skládá ze dvou testů: z českého jazyka a literatury a z matematiky. Každý má na zkoušku dva pokusy, přičemž se vždy počítá lepší výsledek. Kromě JPZ mohou některé školy pořádat také vlastní přijímací zkoušky nebo pohovory dle svých kritérií. Tyto školní zkoušky probíhají přímo na vybraných středních školách. JPZ se naopak konají na jedné z vámi zvolených škol, kterou vám systém určí. O konkrétním čase a místě konání se dozvíte pozvánkou od ředitele školy.

Potvrzení o zdravotní způsobilosti

Při podání přihlášek na některé obory je nutné doložit potvrzení o zdravotní způsobilosti, které vám vystaví lékař. Uvede, zda je dítě pro konkrétní obor způsobilé, způsobilé s omezením nebo nezpůsobilé. V případě potřeby lze přiložit také lékařský posudek. Nezapomeňte si proto předem zjistit, zda vybraný obor toto potvrzení vyžaduje, abyste měli vše připravené včas.

Výsledky přijímacího řízení

Výsledky přijímacího řízení budou zveřejněny 15. května 2025. Seznam přijatých uchazečů najdete v dané škole nebo v informačním systému. Pokud chcete před zveřejněním výsledků nahlédnout do spisu, můžete tak učinit od 12. do 14. května 2025.

Potvrzení zájmu o studium

Po přijetí na vybranou školu není potřeba odevzdávat zápisový lístek. Zájem o studium uchazeč potvrdí přímo v systému nebo jiným stanoveným způsobem. Pokud se vaše dítě rozhodne nenastoupit na obor, kam byl přijat, musí to oznámit prostřednictvím tzv. “vzdání se místa”. Teprve potom bude mít možnost podat přihlášku do druhého nebo dalšího kola přijímaček na jiných školách nebo oborech.

Další kola přijímacího řízení

Pokud se vaše dítě nedostane na vybranou školu nebo pokud se rozhodne využít jinou možnost, přichází na řadu druhé kolo přijímacího řízení. Můžete podat opět až tři přihlášky a volná místa na jednotlivých školách budou zveřejněna do 19. května 2025

V případě třetích a dalších kol se postup liší. Přihlášky se podávají v listinné podobě přímo na vybrané školy.

Příprava na přijímací zkoušky

Příprava na přijímací zkoušky je klíčová a je dobré ji nepodcenit. Abychom pomohli vašemu dítěti se co nejlépe připravit, doporučujeme naše přípravné kurzy pro úspěšné zvládnutí testu. Probereme základní principy testu, typické úlohy, navíc dostane spoustu opakovacího materiálů a vyzkouší si přijímačky nanečisto. Prohlédněte si ukázku z našich přípravných kurzů:

Studijní materiály ONLINE

Veškeré znalosti, které potřebuješ nalezneš přehledně uspořádané na jednom místě. Jednotlivé kapitoly obsahují obrázky s popisem a krátká videa. Na závěr si můžeš spustit krátký test pro ověření nových znalostí. Pracovní listy, které jsou součástí každé lekce, si můžeš vytisknout, není to však povinnost.

Výuka ve virtuální třídě

Online výuka probíhá ve virtuální třídě za pomoci nejmodernějších technologií, které umožňují vysokou míru interakce lektora se studenty. Ve třídě se snažíme o přátelskou atmosféru, každý dotaz od studentů je vždy vítán. Víme, s jakými problémy se studenti při své přípravě nejčastěji potýkají a můžeme se na ně tak speciálně zaměřit.

Vyřešíme i absence

Nemůžete se z jakéhokoliv důvodu zúčastnit některé lekce? Nevadí, potřebnou hodinu si nahradíte pomocí záznamu online lekce. Potřebnou látku si tak projdete, kdykoliv máte chuť.

Získáte pomoc od těch nejlepších

V našich kurzech učí ti nejlepší učitelé a studenti pedagogiky, kteří mají bohaté zkušenosti s učením i doučováním. Navíc řadu let pomáháme také s přípravou studentů k přijímacím zkouškám na VŠ – s úspěšností přes 80 %! Můžete se tak spolehnout, že dostanete tu nejlepší pomoc.

Vyzkoušíte si přijímačky nanečisto

Vždy je dobré ověřit si v praxi, jak bude přijímací zkouška vypadat. Proto si na konci naší přípravy vyzkoušíte přijímačky nanečisto – klidně i online. Uvidíte, jak vypadají didaktické testy Cermat z češtiny i z matematiky, a zjistíte, jak je vyplnit. Při přijímačkách tak budete klidnější.