Čekají tě TSP nebo OSP už máš vše prostudované třikrát a nevíš, co si ještě projít? Udělej si přehled k základních rozdílech mezi TSP a OSP v tomto článku a pak si přečti si několik tipů, jak zvládnout TSP a OSP v klidu.
1. Připrav si všechno, co budeš používat
U všech typů přijímacích zkoušek můžeš mít u sebe papír a tužku, také budeš potřebovat občanský průkaz (nebo jiný doklad k prokázání totožnosti). V případě TSP testů se budeš muset přihlásit přes svoji přihlášku na oficiálním tabletu pro přijímací zkoušky. Poznač si někam své přihlašovací údaje, zamezíš tak nepříjemnostem. Budeš v klidu a veškerou svou pozornost můžeš upnout k testu. Představ si, že test má začít za 5 minut a ty si nemůžeš vzpomenout na přihlašovací údaje a nepíše ti tužka. No to nechceš.
2. Vytvoř si systém poznámek
Vyplatí se mít připravený systém označování příkladů. Nejlépe bude fungovat systém, který si vytvoříš na základě zkušeností z předchozího učení. Lze si například očíslovat příklady tak, jak je chceš postupně řešit (od těch nejjednodušších k obtížnějším): vyřešené příklady si označit ✅, ty, které řešit nechci, tak ❌, nebo k těm, ke kterým se chci ještě vrátit, tak ❗️.
Díky těmto značkám získáš přehled v testu a nebudeš se v něm ztrácet. A na konci se hodí každá ušetřená vteřina.
3. Nejprve si test projdi
Nevyplácí se začít test řešit hned od prvního příkladu, může se totiž stát, že hned první otázka bude jedna z těch nejtěžších a zbytečně se s ní připravíš o čas, který využiješ na ty jednodušší. Vyplatí se vyřešit za stejný čas 3 lehké příklady, spíše než 1 těžký. Příklady u TSP se dle obtížnosti člení do tří základních kategorií – nejjednodušší (v rozsahu 4-5 otázek v jednom testu), střední (6-7 otázek) a nejtěžší (4-5 otázek). Když obětuješ první minutu na rychlé prolétnutí testu, můžeš si otázky označit čísly 1, 2 a 3 a podle toho pak příklady řešit.
4. Zaměř se na oblasti, které ti v přípravě šly dobře
Když si test projdeš a začneš příklady řešit, zaměř se na ty oblasti, které ti v přípravě šly bez problémů. Vždy je lepší na začátku získat jistotu a sebedůvěru rychle vyřešeným příkladem. Když ti například jdou dobře zebrovky nebo výroky, začni test právě jimi, protože díky přípravě víš, jak takový příklad vyřešit a nebudeš nad řešením muset moc dlouho přemýšlet.
5. Rozděl si test na určité úseky, kdy v každém budeš mít jiný úkol
Řešíš TSP? Vyzkoušej tenhle postup. První již zmiňovanou fází je rychlé „prolétnutí“ a analýza testu, to by ti nemělo trvat více než 1 nebo 2 minuty. Druhou a nejdůležitější částí je pak řešení samotných úloh, té je dobré věnovat nejvíce času, tedy 30-35 minut. Vždy 10 minut před koncem testu tě systém upozorní, že se čas krátí. V další fázi se vrať k příkladům, které mají značku „vrátím se k nim později“. Upozornění přijde ještě 5 minut před koncem. Nejdůležitější je poslední upozornění 1 minutu před koncem, kdy začíná poslední fáze testu – kontrola. Projdi si všechny otázky a zejména správné zaznačení odpovědí.
Protože OSP mají pevnou strukturu, dá se na jejich řešení připravit více. Můžeš si test rozdělit podle oblastí, které se v něm vyskytují a řešit nejprve ty, ve kterých máš jistotu (např. grafy a tabulky nebo porovnávání hodnot) a teprve následně jít na obtížnější oblasti. Co se času týče, vše je stejné jako u TSP, jen prostřední část, kdy můžeš v klidu řešit a nemyslet na čas, je o trochu delší, tedy 35-40 minut.
6. Pořádně si přečti zadání!
Víme, že to může vypadat jako nejjednodušší rada, ale věř nám, i toto je klíč k úspěchu. Zadání a s tím související možnosti bývají psané tak, aby řešitele zmátly, používají spojení jako „nejvýše“ nebo „alespoň“, které se ve stresu mohou zapomenout a ač vypočítáš příklad správně, nakonec můžeš zaznačit špatnou odpověď. Důkladná analýza zadání je tedy nezbytná. Autoři navíc do zadání často dávají nápovědy nebo rovnou náznak, která z odpovědí je správná.
7. Před řešením se podívej na nabízené možnosti
V TSP i OSP vybíráš vždy pouze jednu správnou možnost. Můžeš si pomoct i prostou dedukcí a postupně jednu možnost po druhé vylučovat až ti zbyde ta poslední správná možnost. Jak na to? Všimni si, které možnosti jsou vyloženě špatně (celý příklad počítá se sudými čísly, ostatní možnosti jsou sudá čísla a pouze jedna z možností je lichá – to s velkou pravděpodobností nebude správná možnost) nebo hledej nejčastější možnost (pokud máš seřadit knihy podle velikosti a kniha A je podle tří nabízených možností největší, tak s velkou pravděpodobností opravdu bude největší).
8. Řešení si překontroluj
Dej si pozor na předčasnou radost, že ti výsledek vyšel a vše si pro jistotu zkontroluj nebo přepočítej. Autoři testu s tím počítají a v možnostech jsou i takové výsledky, které ti vyjdou, když uděláš aritmetickou chybu (+ vyměníš za -), a bez kontroly označíš danou možnost. Pokud tedy můžeš, překontroluj si nejlépe všechny nabízené možnosti.
9. Tipuj jen, když skoro tipovat nemusíš
Protože za správnou odpověď získáš 1 bod a za špatnou ztratíš 0,2, vypadá to lákavě si zkusit odpověď tipnout. Nezapomeň ale, že za nezodpovězenou možnost nezískáš ani neztratíš žádný bod, takže je to pořad bezpečnější varianta. Tipovat se vyplatí tehdy, pokud už ti zbývají jen 2 varianty, mezi kterými se nemůžeš rozhodnout, v takovém případě je šance na uhodnutí 50 %, oproti situaci, kdy tipneš úplně náhodně ze všech možností. Tehdy je pravděpodobnost jen 20 %. Čím více možností vyloučíš, tím vyšší je pravděpodobnost správného tipu.
10. První varianta je většinou ta správná
Věř své intuici a také své první volbě. Obecně platí, že prvně zaznačená možnost je ta správná, ty další už jsou překombinované a zbytečně moc nad nimi přemýšlíš. Často se pak stane, že nahradíš správnou odpověď špatnou. Změň tedy svou původní odpověď jen tehdy, když máš opravdu jistotu, že nová varianta je správná.
Hlavně klid a no stress!
Ber přijímací zkoušky s klidem. Chápeme, že se snáze řekne než udělá, ale všichni jsme si již nějakými přijímacími zkouškami prošli (na střední školu, dřívější žádosti na vysokou školu nebo opakovaný pokus), takže víme, že s chladnou hlavou se vše řeší snáz. A u přijímacích zkoušek toto platí dvojnásob. Proto se před testem chvilku zastav, párkrát se zhluboka nadechni a uvidíš, že se ti zpomalí tep a hlava bude čistší a bude fungovat rychleji.
I na poslední chvíli můžeš dotáhnout přípravu k dokonalosti třeba díky našemu samostudiu a jestli máš na přípravu ještě dost času, vyber si kurz s lektorem, který ti přípravu maximálně zefektivní a zjednoduší. Pro pravidelné tipy a doporučení k přípravě na přijímací zkoušky nás můžeš sledovat i na instagramu a neplýtvat svůj čas jen scrollováním.
I kdyby se to nepovedlo a napoprvé se nedostaneš na svůj vysněný obor, vůbec nezoufej a ber to jako příležitost – celý rok můžeš využít na získání zkušeností a znalostí a v příštím roce jim to na přijímačkách nandáš.