fbpx
Přihlas se na kurzy TSP a OSP na školní rok 2024/2025.

Jak vybrat střední školu

Pokračovat
Jaké střední školy se dají v ČR studovat?

Výběr SŠ výrazně ovlivňuje možnosti dalšího studia. Pokud je cílem stát se doktorem medicíny nebo práv, určitě bude mnohem snadnější přijetí z prestižního gymnázia než ze školy, kde se tolik znalosti nutné ke složení zkoušek na VŠ neprobírá. A naopak – pokud je cílem studenta stát se automechanikem, podrobné znalosti z filozofie z předmětu ZSV na gymnáziích tolik nevyužije.

Střední školy se dělí na 3 základní typy: gymnázium, střední odborná škola a střední odborné učiliště. Zároveň každá střední škola může poskytovat různé stupně vzdělání, obory vzdělávání i formy vzdělávání. Specifickým typem střední školy je konzervatoř.

 

Průměrné výdělky absolventů

Mzdové ohodnocení by nemělo být tím nejdůležitějším kritériem pro rozhodování o budoucí kariéře, ale přesto je důležité znát výdělky ve vybraném oboru.
Pro srovnání uvádíme data o mzdách z 2. čtvrtletí od ČSÚ – mzdy zaměstnanců se základním vzděláním činily 31 363 Kč, středoškoláci bez maturity vydělávali 33 939 Kč, s maturitou 40 643 Kč, zaměstnanci s vyšším odborným/bakalářským 47 102 Kč a vysokoškoláci 55 166 Kč. Vystudování vysoké školy tedy průměrně zvýší výdělky o 35%, samozřejmě ale i zde jsou velké rozdíly mezi jednotlivými profesemi a do menší míry i lokalitami.

 

Přijímací řízení na střední školy se od sebe mírně liší, základním předpokladem je však zvládnutí jednotné přijímací zkoušky z češtiny nebo matematiky tvořené CERMATem.

 

Gymnázium a lyceum

Gymnázium je zpravidla všeobecné a nepřipravuje na žádné profesní zaměření, připravuje však na vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání. O gymnázia je v poslední době obrovský zájem, dostat se tam je velmi náročné. Rozlišujeme osmiletá, šestiletá a čtyřletá gymnázia. Všechna povinně zakončují studium maturitní zkouškou. I gymnázium může být zaměřené na specifickou vědní oblast – najdete přírodovědná gymnázia s rozšířenou výukou přírodních věd jako je matematika a fyzika, ale také gymnázia jazyková, kde se ve větší míře vyučují jazyky. 

Mezistupněm mezi střední školou s odborným zaměřením a gymnáziem je lyceum. Specializují se na různé obory, studovat můžete ekonomické či pedagogické lyceum. Po studiu tohoto typu střední školy je možné pokračovat na vysokou s podobným zaměřením. 

 

Odborná střední škola

Odbornou přípravu na specifickou profesi poskytuje nejlépe střední odborná škola. Ta zařazuje do vzdělávání i odborný výcvik (kosmetické služby, masérství, sportovní a rekondiční služby). Do této oblasti patří také střední průmyslové, zdravotnické, zemědělské, pedagogické nebo hotelové školy. Střední odborná škola je obvykle zakončena výučním listem a maturitou. Pokračovat z tohoto typu střední školy na vysokou není nutné, po jejím absolvování je student zcela připraven se zařadit do pracovního procesu.

 

Jak tedy dítěti pomoci správně se rozhodnout?

 Vyzkoušejte následující návodné otázky:

  1. Co tě baví?
  2. Dokážeš si představit, co bys chtěl/chtěla v životě dělat?
  3. Myslíš si, že by tě bavilo studovat vysokou školu?
  4. Chceš jednou pracovat s lidmi nebo raději něco manuálně tvořit?

 

Pokud má jasno v tom, co chce v životě dělat, je rozhodování mnohem jednodušší. Chce se stát lékařem nebo psycholožkou? Pak je gymnázium jasnou volbou, to totiž nejlépe připraví na náročné studium na vysoké škole. 

Miluje vaření nebo od malička češe sebe i své kamarádky a zaplétá jim z vlasů složité copy? Střední škola s maturitou je dobrou volbou pro děti, které po dlouhém studiu vysoké školy netouží a chtějí pracovat ve službách jako je pohostinství apod. 

Neustále se šťourá v motorcích a motorech nebo vyřezává ze dřeva a manuální zručnost je jednoznačně jeho/její největší předností? Střední škola s výučním listem zajišťuje studentům praxe již při studiu a naleznou tak snadněji uplatnění v oborech, které je baví. 

Zvažte také specifické talenty a nadání svého dítěte. Nejlepší motivací ke studiu je touha po zdokonalování se v oblasti, která už dítě baví. Odpovězte si jako rodič na následující otázky:

  1. Je moje dítě studijní typ?
  2. Jak dlouho dokáže vydržet u učení?
  3. Jaké vědy ho/jí baví?
  4. Je hloubavý/á nebo akční a neposedný/á?
  5. Je zodpovědný/á a samostatný/á nebo potřebuje pravidelný dohled?