Písemné testy na přijímačky na psychologii už jsou za tebou a teď je na čase zaměřit se na druhá kola, ve kterých musíš prokázat orientaci v literatuře, zvládnout ústní zkoušku na vybrané téma, představit své portfolio praxí, motivaci ke studiu psychologie. Podívej se na několik tipů, které ti pomůžou zvládnout i druhé kolo.
Fakulty psychologie mají různé nároky
Každá z fakult, na kterých se dá studovat psychologie, má své specifické požadavky na přijímací řízení. Přehled najdeš v článku Jak se dostat na psychologii – přehled všech přijímacích řízení. Zaměř se jak na váhu jednotlivých testů v celkovém vyhodnocení přijímací zkoušky, tak na druhá kola a jejich požadavky.
Postupuj systematicky
Pokud se hlásíš na více fakult a jejich požadavky ve druhých kolech přijímací zkoušky jsou rozdílné, nepanikař. S trochou dobré organizace vše zvládneš. Neodkládej přípravu na poslední chvíli. Jeden seznam literatury využiješ na více fakultách, podobně jako jednu připravenou řeč ohledně motivace studovat psychologii. K ústním zkouškám si zopakuj informace, které už umíš z písemných testů.
Seznam literatury
Seznam přečtené literatury po tobě bude chtít Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a Pražská vysoká škola psychosociálních studií.
Nebude se od tebe ale očekávat pouze předložení seznamu, musíš také prokázat, že máš knihy načtené a orientuješ se v tématech, o kterých pojednávají. Do seznamu si zapisuj knihy, které tě zaujaly. Takové publikace si dobře zapamatuješ a bude se ti o nich snáze mluvit. Při tvorbě seznamu se zaměř i na jednotnou citační formu, fakulty vyžadují citační normu APA 7. Ta vypadá takto:
Příjmení, A. A. (Rok vydání). Název knihy. Vydavatelství.
S citací článku ti pomůže například tento generátor.
Počet uvedených publikací záleží na tobě, ideální je pohybovat se okolo dvaceti položek. Můžeš si zapsat i odborné články.
Vyhni se tzv. “pop psychologii”, označuje oblast psychologie, která se zabývá populárními, ale často povrchními a zjednodušenými koncepty a teoriemi, které jsou široce rozšířené v populární kultuře, médiích a běžném životě. Může být založena na zkreslených nebo příliš zobecněných interpretacích psychologických konceptů a teorií. Je důležité rozlišovat mezi populárními, ale stále vědecky podloženými informacemi a prostými mýty nebo chybnými interpretacemi.
Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity požaduje speciální materiál zpracovaný dvěma způsoby – písemně a formou videonahrávky. Připravíš komentář k přečtené literatuře – proč ti dvě vybrané psychologické publikace přijdou kvalitní a komentář ke dvěma poznatkům z psychologie, které tě zaujaly. Při výběru si dej pozor na kvalitu literatury a spolehlivost vybraných poznatků.
Takto může vypadat kvalitně sestavený seznam literatury:
1. Cakirpaloglu, P. (2012). Úvod do psychologie osobnosti. Grada.
2. Conte, J. M. & Landy, F. J. (2019). Work in 21st Century. An Introduction to Industrial and Organizational Psychology (6th ed.). Wiley.
3. Frankl, E. (2018). A přesto říci životu ano – Psycholog prožívá koncentrační tábor. Portál.
4. Freud, S. (2021). Výklad snů. Naše vojsko.
5. Fromm, E. (2015) Umění milovat. Portál.
6. Hoeksema, S. N., Fredrickson, B. L., Loftus, G. R., & Wagenaar, W. A. (2012). Psychologie Atkinsonové a Hilgarda. Portál.
7. Hunt, M. (2023). Dějiny psychologie. Portál.
8. Vágnerová, M., Lisá, L. (2021). Vývojová psychologie – Dětství a dospívání. Karolinum.
9. Janíček, J. (Host). (2021–present). Hovory o duši [Audio podcast]. ArsAnima. https://www.youtube.com/playlist?list=PLbPtAzA_NlhIzQnqxS6kVDng8gg3nxQ6P
10. Kahneman, D. (2012). Myšlení rychlé a pomalé. Jan Melvil publishing.
11. Orel, M. (2019). Anatomie a fyziologie lidského těla – pro humanitní obory. Grada.
12. Opie, J. E., McIntosh, J., Esler, T. B., Duschinsky, R., George, C., Schore, A. N., Kothe, E., Tan, E., Greenwood, C. J., & Olsson, C. A. (2020). Early childhood attachment stability and change: a meta-analysis. Attachment & Human Development, 23(6), 897–930. https://doi.org/10.1080/14616734.2020.1800769
13. Perel, E. (2018). Přehodnocení nevěry. Jota.
14. Praško, J., Možný, P. (1999). Kognitivně – behaviorální terapie – úvod do teorie a praxe. Triton.
15. Praško, J. a kol. (2015). Poruchy osobnosti. Portál.
16. Výrost, J., Slaměník, I., Sollárová, E. (Eds.) (2019). Sociální psychologie – Teorie, metody, aplikace. Grada.
17. Vybíral, Z., Roubal, J. (2012). Současná psychoterapie. Portál.
18. Vybíral, Z., Vondráčková, P. (2012). Co vyplývá z výzkumů účinnosti online psychoterapie?. Československá psychologie, 56(6), 545-557.
19. Yalom, I. D. (2014). Když Nietzsche plakal. Portál.
20. Yalom, I. D. (2016). Lži na pohovce. Portál.
Portfolio praxí
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy po tobě bude chtít i portfolio praxí. To může sestávat z různých dobrovolnických aktivit v dětských domovech nebo domovech seniorů či neziskových organizacích. Doučování někoho s handicapem nebo sociálně znevýhodněného je také dobrou volbou. Počítá se i vedení dětských táborů.
Pokud máš za sebou přednášky nebo workshopy, zvaž jejich kvalitu a vhodnost. Do portfolia se hodí jen takové, které mohou garantovat svou odbornost, i zde pozor na “pop psychologii”. Účast na psychologickém výzkumu můžeš také využít. Hodí se i kvalitní seminární práce nebo SOČ na psychologické téma.
I při sestavování portfolia se řiď vlastními preferencemi, zařazuj do něj ty položky, o kterých se ti bude dobře mluvit a jsou z tvého pohledu hodnotné.
Portfolio praxí může vypadat trošku nesystematicky, protože do něj zařazuješ všechna možná potvrzení o praxích, prezenční listiny a podobně. Nic si z toho nedělej, v tomto případě je nejdůležitější obsah.
Ústní a písemná zkouška
Filozofická fakulta Univerzity Palackého zařazuje do druhého kola přijímaček i ústní zkoušku. Protože máš kvalitní přípravu na vědomostní testy prvních kol už za sebou, nemusí tě zneklidňovat ani losování 2 otázek z psychologie nebo biologie. Při takovém pohovoru prokážeš, že umíš o vybraných tématech mluvit a orientuješ se v nich. Pokud chceš mít jistotu a před druhým kolem si ty nejdůležitější vědomosti ještě zopakovat, podívej se na intenzivní kurz, který Edulio připravilo přesně pro tuto situaci.
Diskuze o odborných otázkách a eseji tě čeká na Univerzitě Karlově. Příprava na diskuzi o eseji je snazší. Téma eseje si vybíráš dle svých preferencí a orientace v takovém tématu je mnohem jednodušší než v losované otázce.
Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy zařadila do druhého kola písemnou zkoušku, ve které si losuješ z třiceti otázek z odborných článků, které obdržíš před zkouškou (2 anglicky a 1 česky) a dvaceti otázek zaměřených na aplikaci poznatků z psychologie.