fbpx
Přihlas se na kurzy TSP a OSP na školní rok 2025.
Střední školy v ČR
Studium psychologie

Chci být psycholog, která střední škola je nejlepší?

Povolání psychologa je sen mnoha studentů. Uchazeči o studium psychologie se nás často ptají, která střední škola je nejlépe připraví na kariéru psychologa. V tomto článku se na to podíváme.

Aby se z člověka stal psycholog, musí vystudovat nejprve bakalářské a následně magisterské studium psychologie na vysoké škole. Podmínkou pro přijetí na vysokou školu je ukončené středoškolské vzdělání s maturitou. Nikde není řečeno, o jakou střední by se mělo jednat. O studium psychologie je velký zájem a u přijímaček je velká konkurence. Poznatky ze střední pro přijímačky nestačí, úspěšní uchazeči musí obvykle přípravě věnovat spoustu úsilí navíc. Prozkoumej naše přípravné kurzy na psychologii, které ti přípravu velmi usnadní!

Určitě ale není jedno, na jakou střední školu se vydáš. Úspěšné studium psychologie začíná už výběrem kvalitní střední školy. Ta ti usnadní přijímačky a dobře tě připraví na vysokoškolské studium. Tak jakou střední vybrat?

Gymnázia

Gymnázium je u studentů psychologie volbou číslo jedna. Naprostá většina mých spolužáků šla na psychologii z gymnázia a ani já jsem nebyl výjimkou. Proč?

Gymnázia připravují své studenty tak, aby mohli ve studiu pokračovat na jakékoliv vysoké škole dle svého zaměření. Jednotlivé předměty jsou na gymnáziu na vysoké úrovni, získáš tak kvalitní základ všeobecného přehledu. Nevynecháš základy společenských věd včetně filozofie, psychologie a sociologie. u přijímaček na psychologii oceníš i biologii, matematiku a angličtinu, které jsou na gymnáziu rovněž na vysoké úrovni. Součástí studia psychologie jsou předměty zaměřené na fyziologii a neurofyziologii člověka. Nechybí ani předměty zaměřené na filozofii. Dobré základy v matematice se hodí při předmětech zaměřených na statistiku a psychometriku. Při studiu čerpáš ze zahraničních zdrojů, angličtinu na úrovni alespoň B2 tedy 100% využiješ. 

Tip: Pokud tě čekají přijímačky na střední školu, nenech to na náhodě a podívej se na naše přípravné kurzy na střední školy.

Pedagogické školy

Pokud gymnázium není nic pro tebe, můžeš zvážit střední pedagogickou školu. Zeptali jsme se Kačky, která studuje psychologii na Ostravské univerzitě, jak svou zkušenost z pedagogické střední hodnotí: 

„Studovala jsem na střední pedagogické škole obor předškolní a mimoškolní pedagogika, tento obor mi na přijímačky byl hodně užitečný díky absolvovaným praxím, ale celou biologii a ZSV jsem se musela bohužel učit od základů.” 

Praxe mohou u přijímaček na psychologii na některých školách přinést body navíc.Hodně znalostí ale Kačka musela na přijímačky dohánět, výjimkou byla psychologie, které se na pedagogické střední škole věnovali. Své studium na pedagogické střední vnímá s odstupem jako dobrý start kariéry:  

„Psychologii jsme měli od prváku až po čtvrťák každý týden, což beru jako velkou výhodu. Jako velké plus pro budoucí kariéru vnímám to, že jsem se díky škole mohla účastnit různých praxí a akcí, hlavně pro děti. Podílet se na rozvoji a vzdělávání dětí beru jako skvělou příležitost a fajn začátek pro budoucí kariéru psychologa.”

Zdravotnické školy

Další možností, kterou můžeš zvážit, jsou střední zdravotnické školy. Zeptali jsme se Marci, která nyní studuje psychologii v Brně: 

„Studovala jsem na Střední zdravotnické škole v Hranicích, obor Praktická sestra. Dalo by se říct, že k samotným přijímačkám mi bohužel studium na zdravce moc užitečné nebylo. Výhodu studia zdravotnického oboru na střední vidím hlavně v tom, že ti obor dá příležitost dostat se do praxe a získat pro některé vysoké potřebné praktické zkušenosti do životopisu, například díky stážím a dobrovolnictví.”

Praxe v nemocnici mohou být velmi zajímavá zkušenost: 

„V posledním ročníku se během praxí stanete téměř plnohodnotným členem zdravotnického týmu a vyzkoušíte si, jaké to je pracovat pod tlakem času i emocí. Budete s lidmi trávit radostné, ale i těžké chvíle. Já jsem měla možnost starat se o maminky s novorozenci, onkologické pacienty, pacienty po nehodách, ale také o umírající.” 

Na základě těchto praxí si Marci vybrala kariéru psycholožky, pro přijímačky toho ale musela hodně dohánět: 

„Mě osobně ke studiu psychologie motivovalo právě absolvování odborných praxí, kdy jsme se dostali do nemocnic a začali pracovat s lidmi. Myslím, že volba této střední školy může být prospěšná lidem, kteří míří třeba do klinické psychologie. Bohužel, co se týče vědomostí, které vyžadují například SCIO zkoušky, je to horší. Tím, že si vyberete odbornou střední, ztratíte některé předměty a tím také možnost z nich maturovat. Můj obor například neměl základy společenských věd, což vnímám jako jednu z největších nevýhod. Jako výhodu vidím alespoň to, že jsem měla možnost maturovat z psychologie, i když šlo spíše o psychologii zaměřenou na zdravotnictví.”

A jak to vidí s odstupem? 

„Všechny tyto zkušenosti zpětně považuji za velkou výhodu, kterou bych nikde jinde nezískala. Volba této střední školy mě sice později stála hodně doučování v předmětech, které jsem na svém oboru neměla, ale ničeho nelituji.”

Co při výběru zvážit?

Podívej se, co se na které střední naučíš a srovnej si to s přijímačkami na vysněnou fakultu psychologie.

Nejlepší přípravou na vysokoškolské studium psychologie jsou gymnázia, protože poskytují největší množství předmětů. Zajímavou možností mohou být i střední pedagogické a zdravotnické školy, které nabízí široké portfolio praxí. Zároveň ale chybí některé předměty, ve kterých mají gympláci obvykle dobré základy.

A jak je to s ostatními středními? Příprava na přijímačky na psychologii vyžaduje poctivou přípravu bez ohledu na to, z jaké střední se hlásíš. Pokud se naučíš, co je k přijímačkám potřeba, nezáleží na tom, z jaké střední školy jsi.

Neobejdeš se bez samostudia. I když ti dá tvá střední škola dobré základy, bude potřeba přípravě na psychologii věnovat čas navíc. Čím dřív začneš tím lépe.

Pokud tě čeká třeťák nebo čtvrťák, mrkni na naše přípravné kurzy na psychologii a usnadni si přípravu.

    Přemýšlíš o našich kurzech?

    Potřebuješ s něčím poradit?
    Vyplň kontaktní formulář a my se ti ozveme.




    Případně nás můžeš kontaktovat přímo na e-mailu info@edulio.cz

    Další zajímavosti

    Chci být psycholog, která střední škola je nejlepší?

    Povolání psychologa je sen mnoha studentů. Uchazeči o studium psychologie se nás často ptají, která střední škola je nejlépe připraví na kariéru psychologa. V tomto článku se na to podíváme. Aby se z člověka stal psycholog, musí vystudovat nejprve bakalářské a následně magisterské studium psychologie na vysoké škole. Podmínkou pro přijetí na vysokou školu je […]

    Více článků