fbpx
Přijímací zkoušky na VŠ

Jak se dostat na psychologii? Přehled všech přijímacích řízení v ČR

Přijímačky na psychologii jsou velká výzva. O studium se každoročně uchází asi 5 tisíc studentů a uspěje jen 10 % z nich. To je ještě méně, než kolik vysoké školy přijímají ke studiu práv nebo všeobecného lékařství. Ale není důvod věšet hlavu! My jsme už přijímačky zvládli a rádi ti podáme pomocnou ruku. V tomto článku přinášíme všechny potřebné informace o přijímacím řízení na jednotlivé fakulty. A také užitečné rady a tipy, které ocení každý uchazeč o studium psychologie.

Kde psychologii studovat

V České republice nabízí obor psychologie celkem sedm fakult veřejných univerzit a čtyři soukromé vysoké školy. Přijímačky se liší fakulta od fakulty, ale vždy se setkáš s nějakou kombinací čtyř okruhů – psychologie, studijní předpoklady, základy společenských věd a biologie. Na určitých fakultách se můžeš setkat s dvoukolovým nebo dokonce tříkolovým přijímacím řízením a někdy se předkládá seznam prostudované literatury s psychologickou tématikou nebo seznam praxí. Mezi praxemi můžeš uvést dobrovolnictví v domově seniorů, doučování žáků se znevýhodněním nebo různé psychologické přednášky či účast na experimentech.

Jak udělat přijímačky

Začít s přípravou co nejdříve se vyplatí u kterýchkoliv přijímaček, ale u psychologie to platí dvojnásob. Konkurence je velká a otázky v testech náročné. Proto doporučujeme začít už během třeťáku na střední škole v případě fakult, kde je přijímací řízení dvoukolové. U ostatních fakult doporučujeme začít nejpozději hned na začátku maturitního ročníku a přijímačkám věnovat čas každý den.

K přípravě si sežeň kvalitní materiály podle toho, z čeho se ti učí nejlépe. Na trhu je spousta učebnic a na anglickém YouTube najdeš mnoho videí. Nepodceňuj ani průběžné testování, doporučujeme projít si všechny modelové úlohy a testy z minulých let, které najdeš.

Při studiu máme tendenci upřednostňovat učivo, které nám jde snadno nebo nás baví. Pro úspěšné zvládnutí přijímaček je ale potřeba projít všechno a na věci, které ti dělají problém, se zaměřit více.

Pokud chceš dát do přípravy maximum, zvaž naše přípravné kurzy. Na lekcích probereme vše důležité, takže se v přípravě neztratíš. Samozřejmostí jsou průběžné testy, bohatý e-learning a záznamy lekcí. Budou tě učit talentovaní studenti psychologie, kteří si přijímačkovým sítem sami prošli a také ti nejlepší učitelé a odborníci na daná témata.

Doporučujeme podat si přihlášku na více fakult. Výrazně tak zvýšíš své šance na přijetí. Pro úspěšnou přípravu je od první chvíle nezbytné detailně znát průběh přijímacího řízení na fakulty, na které se hlásíš. Určitě s tím pomůže náš přehled.

Přehled fakult

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Počet kol: dvě

Okruhy: psychologie, studijní předpoklady, biologie / ZSV

1. kolo:

Čekají tě dva testy a esej:

    • oborový test z psychologie, biologie a základů společenských věd,

    • test všeobecných studijních předpokladů – jedná se o specifický test pro tuto katedru, nejedná se o Scio OSP ani MUNI TSP,

    • esej na psychologické téma – vybíráš si ze 3 témat, píše se sice v rámci  prvního kola, ale přihlíží se k ní až v podčásti A druhého kola.

    2. kolo:

    Podčást A: Předkládá se seznam prostudované literatury a seznam praxí. Tato část zahrnuje rozhovor o eseji, uchazečových odborných aktivitách, zájmech, motivaci a předpokladech ke studiu a diskusi o odborných otázkách na základě předloženého seznamu prostudované literatury

    Podčást B: uchazeč odprezentuje sebe a svou motivaci ke studiu, komise položí několik otázek z podčásti A

    Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy

    Počet kol: dvě

    Okruhy: psychologie, speciální pedagogika, angličtina

    Jedná se o klasické studium jednooborové psychologie, ale je rozšířené o speciální pedagogiku.

    1. kolo: napíšeš si oborový test, který bude obsahovat – část otázek z psychologie a speciální pedagogiky. Několik otázek z psychologie bude položeno anglicky a několik otázek prověřuje znalosti matematiky.

    2. kolo: písemná talentová zkouška obsahující část z odborných článků, které obdržíš před zkouškou. Dva z článků budou anglicky a jeden česky. Další otázky jsou zaměřeny na aplikaci poznatků z psychologie. I ve druhém kole se jedná o klasický výběr odpovědí z několika možností.

    Filozofická fakulta Univerzity Palackého

    Počet kol: dvě

    Okruhy: psychologie, biologie, studijní předpoklady, ZSV

    1. kolo:

    Čeká tě jeden oborový test. Přibližně polovina otázek je zaměřená na psychologii, biologii a základy společenských věd. Druhá polovina otázek je zaměřená na ověření studijních předpokladů.

    2. kolo:

    V první části, která není bodovaná, se představíš a seznámíš komisi se svou motivací ke studiu.

    Druhá část je ústní zkouška ze 2 losovaných otázek, které jsou z těchto okruhů: dějiny psychologie, obecná psychologie, vývojová psychologie, sociální psychologie, psychologie osobnosti, klinická psychologie, biologie člověka a psychologie práce – okruhy jsou detailně rozepsány na webu fakulty.

    Filozofická fakulta Masarykovy Univerzity

    Počet kol: jedno

    Okruhy: studijní předpoklady, psychologie

    Napíšeš si dva testy – Test studijních předpokladů (TSP) a oborový test, který má psychologický a biologický oddíl. Z oborového testu je potřeba získat alespoň 65. percentil. Výsledné řazení vychází z výsledků v TSP. Pokud tedy dosáhneš z oborového testu hranici 65. percentilu, dále se k výsledku oborového testu nepřihlíží a pořadí je sestaveno podle percentilu ze studijních předpokladů. Test TSP lze psát dvakrát a počítá se lepší pokus.

    Fakulta sociálních studií Masarykovy Univerzity

    Počet kol: jedno

    Okruhy: ZSV, studijní předpoklady

    Přijímačky sestávají z testu Základů společenských věd (ZSV) s váhou 30 % a Obecných studijních předpokladů (OSP) s váhou 70 %. Oba testy jsou od společnosti Scio. Oba testy lze psát dvakrát a počítá se nejlepší pokus. Každý pokus je ale potřeba si zaplatit a vyjde tě na pár set korun.

    Na všechny obory na této fakultě včetně psychologie je možné se dostat i bez přijímaček. V případě psychologie je k odpuštění přijímaček potřeba perfektní umístění v soutěži Středoškolská odborná činnost (SOČ).

    Filozofická fakulta Ostravské Univerzity

    Počet kol: jedno

    Okruhy: psychologie, biologie, ZSV a studijní předpoklady

    Tato fakulta zatím nabízí jen bakalářský stupeň studia. Studentům ale po zvládnutí bakalářského studia nic nebrání přihlásit se k magisterskému studiu na jinou fakultu.

    Přijímačky jsou formou jednoho písemného testu, který prověřuje znalosti z psychologie a biologie člověka a ze společenskovědního a humanitního základu – sociologie, filozofie, politologie, historie, ekonomie. Test obsahuje také matematické úlohy, kde prokazuješ studijní předpoklady – úlohy se zaměřují na logické myšlení spíše než mechanické výpočty a kalkulačka není povolena.

    Pedagogická fakulta Jihočeské Univerzity

    Počet kol: dvě

    Okruhy: studijní předpoklady, psychologie a ZSV

    1. kolo:

    Test Obecných studijních předpokladů od Scia (OSP) a komisionální posouzení materiálů od uchazeče. Je potřeba dodat písemný podklad a video, obojí na stejná dvě témata:

    1) Komentář k přečtené literatuře – proč ti 2 vybrané psychologické publikace přijdou kvalitní.

    2) Komentář ke dvěma poznatkům z psychologie, které tě zaujaly.

    V písemném podkladu navíc uchazeč na úvod představí svou motivaci ke studiu psychologie. Zadání pro video i písemný podklad jsou stejná, oba materiály ale mohou být vypracovány odlišně.

    2. kolo:

    Osobní pohovor, kde komise posuzuje motivaci a připravenost uchazeče ke studiu psychologie, kvalitu přečtené literatury a orientaci ve společenských vědách a také interpretační, jazykové a analytické schopnosti.

    Pražská vysoká škola psychosociálních studií

    Soukromá VŠ

    Počet kol: tři

    Okruhy: psychologie, studijní předpoklady, angličtina, ZSV

    1. kolo:

    Čekají tě tři testy:

      • test studijních předpokladů

      • test z psychologie a společenských věd

      • test z cizího jazyka

      2. kolo:

      Druhé kolo má formu ústního pohovoru – komise posuzuje seznam přečtené literatury a uchazečovu motivaci ke studiu. Také se setkáš s modelovým problémem, který budeš mít za úkol vyřešit.

      3. kolo:

      Třetí kolo je talentová zkouška, kde se posuzují uchazečovy předpoklady k výkonu povolání psychologa a předkládá se životopis.

      University of New York in Prague

      Soukromá VŠ

      Počet kol: jedno

      Okruhy: psychologie, angličtina

      Přijímačky na UNYP jsou pro české prostředí netradiční, ale v zahraničí tímto způsobem probíhají běžně. Neobejdeš se bez motivačního dopisu, doporučujícího dopisu od učitele ze střední a bude tě čekat i pohovor s vedoucí katedry. Budeš muset prokázat také znalost angličtiny, celá výuka totiž probíhá anglicky.

      Metropolitní univerzita Praha

      Soukromá VŠ

      Počet kol: dvě

      Okruhy: psychologie, angličtina

      1. kolo: oborový test z psychologie a online test z angličtiny.

      2. kolo: probíhá formou pohovoru o motivaci ke studiu psychologie a odborných otázkách. Předkládá se seznam literatury a praxí.

      I když se přijímačky mohou zdát nezvládnutelné, není to pravda. Každý rok se podaří uspět stovkám uchazečů. Příště mezi nimi můžeš být i ty. Držíme ti palce!

        Přemýšlíš o našich kurzech?

        Potřebuješ s něčím poradit?
        Vyplň kontaktní formulář a my se ti ozveme.




        Případně nás můžeš kontaktovat přímo na e-mailu info@edulio.cz

        Další zajímavosti

        Chci být psycholog, která střední škola je nejlepší?

        Povolání psychologa je sen mnoha studentů. Uchazeči o studium psychologie se nás často ptají, která střední škola je nejlépe připraví na kariéru psychologa. V tomto článku se na to podíváme. Aby se z člověka stal psycholog, musí vystudovat nejprve bakalářské a následně magisterské studium psychologie na vysoké škole. Podmínkou pro přijetí na vysokou školu je […]

        Více článků